Středa, 26 ledna, 2022

Ke snížení zadlužení ekonomiky nepřispěl pouze sektor veřejné správy


  • Ke snížení zadlužení domácí ekonomiky nepřispěl pouze sektor veřejné správy. Může za to emise cenných papírů. Konstatovali to analytici úseku měny, statistiky a výzkumu (UMS) Národní banky Slovenska (NBS) Tomáš Eder a Radoslav Peter v rychlém komentáři.
    Jak vyčíslily analytici UMS, ve 3. čtvrtletí 2020 došlo ke snížení čisté zadluženosti slovenské ekonomiky o 948 milionů eur, což představovalo 3,88% v poměru k mezičtvrtletnímu hrubému domácímu produktu (HDP) za příslušný rok. Z pohledu sektorů k tomuto vývoji přispěly nákladné finanční transakce nefinančních podniků, finančních institucí a sektoru domácností a neziskových organizací sloužících domácnostem. Opačný vývoj však analytici evidují ve veřejné správě.
    „Nefinanční podniky zaznamenaly ve sledovaném období čisté půjčky v hodnotě 654 milionů eur. Přičinil se o to především pokles závazků z dluhových a majetkových cenných papírů,“ specifikovali analytici.

V sektoru finančních institucí, který zaznamenal v tomto období čisté půjčky ve výši 983 milionů eur, nadále zvyšovaly stranu aktiv poskytnuté úvěry, dodávají analytici.
„Sektor domácností a neziskových organizací sloužících domácnostem v tomto období zlepšil svou celkovou finanční pozici o 678 milionů eur,“ dodali analytici s tím, že sice stranu pasiv opět zvýšili dlouhodobé závazky, avšak položky na straně aktiv tento nárůst převýšily.

Naopak čistá dlužnická pozice veřejné správy v předposledním čtvrtletí loňska vzrostla pro emisi dluhových cenných papírů o více než miliardu eur.

- Reklama -

Historie hematitu

S hematitem se znali lidé už ve staré Babylónii a Egyptě. Byl zpracován ale jen velmi zřídka a převážně se vsazoval do pečetních prstenů...

Dell Latitude E7470

Dell Latitude E7470 je tenký ultrabook, který je určen pro náročné firemní nasazení. Pokud hledáte spolehlivého parťáka pro práci, nebudete zklamaní. Na trh byl uveden...

Varování pro zaměstnance: Kolik vás může stát, když zaměstnavateli způsobíte škodu?

Spousta zaměstnanců si vůbec nepřipouští, že by se jim mohlo při práci něco pokazit. Výsledná škoda přitom může jít i do statisíců až milionů...