Úterý, 30 listopadu, 2021

Jediný graf: Máme druhé nejvyšší výdaje na bydlení v unii

Podle nejnovějších údajů Evropského statistického úřadu Eurostat jsme za loňský rok z 27 zemí skončili ve výdajích na bydlení na nelichotivém druhém místě za Finskem.
Loni dala průměrná slovenská domácnost na bydlení, vodu, elektřinu či plyn téměř třetinu z jejích celkových měsíčních výdajů. Na potraviny a nealkoholické nápoje dáváme necelých 18 procent z rozpočtu, třetí nejnákladnější položkou je rekreace a kultura, necelých deset procent.

„Nejméně stojí měsíčně vzdělávání, a to necelé dvě procenta. Ve srovnání se zeměmi EU měli Slováci loni jedny z nejvyšších nákladů nejen na bydlení, ale i na potraviny a nealkoholické nápoje. Třetina Slovenská domácností kvůli vysokým cenám za bydlení a potraviny žije od výplaty k výplatě, tedy nemají peníze ještě i na nečekané finanční výdaje, „řekla Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

V rámci 27 zemí EU je nejnákladnější položkou bydlení, na které Evropané dávají čtvrtinu celkových výdajů domácnosti. Druhou nejnákladnější položkou je doprava, která má 13- procentní podíl. U nás představuje 6,5 procenta. Na jídlo a nealkoholické nápoje Evropané v průměru vynakládají 13% z výdajů na restaurace, hotely, rekreaci a kulturu jde téměř 9% z celkových výdajů domácností. Podle Statistického úřadu SR byly čisté měsíční výdaje na jednoho člena domácnosti na úrovni 386 eur. Celkové čisté měsíční příjmy byly ve výši 496 eur.

Jediný graf: Máme druhé nejvyšší výdaje na bydlení v unii

„Jen bydlení dáváme v průměru 370 eur měsíčně. Za posledních deset let se čisté měsíční příjmy domácnosti zvýšily o třetinu, zároveň se však o téměř stejné procento zvýšily i výdaje. Proto máme i vyšší procento lidí, kteří spadají do kategorie materiální deprivace, například si nemohou dovolit jít ani jednou za rok na jednotýdenní dovolenou mimo domu nebo jíst maso či rybu alespoň obden. Mají nedoplatky spojené s hypotékou nebo nájemným, úhradou za energie nebo splácením nákupů na splátky a jiných půjček. Tato situace se loni meziročně zhoršila, a očekáváme, že vzhledem k současné situaci spojenou s druhou vlnou koronakrízy, se počet lidí v materiální deprivaci může opět navyšovat, „doplnila Buchláková.

Na Slovensku žije aktuálně 16,3% rodin pod hranicí chudoby, což představuje 872- tisíc lidí. V našem případě se chudoba určuje od hranice 373 eur měsíčně pro jednočlennou domácnost. V případě domácnosti se 2 dospělými a 2 dětmi do 14 let je to 780 eur měsíčně. Hranice chudoby je odvozena od mediánu příjmu v zemi.

Specifickou kategorií jsou důchodci. U výdajů na bydlení a potraviny, jsou v rámci 27 zemí unie v utrácení na prvním místě. Až 57% z celkových měsíčních výdajů utratí na tyto položky. Podle údajů Eurostatu předběhlo Slovensko všechny sousední země, například rakouští důchodci utratí měsíčně pouze třetinu výdajů na potraviny a bydlení.

Roční spotřební výdaje domácnosti Slovenská důchodců jsou na úrovni 3760 eur. Důchodci utratí ročně na bydlení 987 eur, což je nejvíce ze všech sledovaných skupin obyvatelstva. Na potraviny a nealkoholické nápoje dávají ročně přes 1000 eur, třetí nejnákladnější položkou je doprava, která spolkne 290 eur ročně. Ze všech sledovaných skupin obyvatelstva mají i jedny z nejvyšších výdajů na léky, a to na úrovni přes 210 eur. Částka zahrnuje výdaje na léky, respektive doplatky na ně či zdravotnické prostředky, které neproplácí zdravotní pojišťovna.

- Reklama -

Dell Latitude E7470

Dell Latitude E7470 je tenký ultrabook, který je určen pro náročné firemní nasazení. Pokud hledáte spolehlivého parťáka pro práci, nebudete zklamaní. Na trh byl uveden...

Varování pro zaměstnance: Kolik vás může stát, když zaměstnavateli způsobíte škodu?

Spousta zaměstnanců si vůbec nepřipouští, že by se jim mohlo při práci něco pokazit. Výsledná škoda přitom může jít i do statisíců až milionů...

Jak na oddlužení nemovitosti

Máte na své nemovitosti dluhy, které tak již delší dobu brání jejímu úspěšnému prodeji či vám dokonce hrozí nemilá ztráta celé vaší nemovitosti? Pokud...