Středa, 26 ledna, 2022

Varování pro zaměstnance: Kolik vás může stát, když zaměstnavateli způsobíte škodu?

Spousta zaměstnanců si vůbec nepřipouští, že by se jim mohlo při práci něco pokazit. Výsledná škoda přitom může jít i do statisíců až milionů korun. Někdy přitom stačí drobné zaváhání – a šlamastika je na světě. Kolik může zaměstnavatel po provinilci požadovat a jak se před odpovědností chránit?

Odpovědnost do 4,5 násobku platu

Když zaměstnanec způsobí škodu – a zaměstnavateli se podaří prokázat jeho vinu, je za ni odpovědný do výše 4,5 násobku průměrného platu, který pobírá v době, kdy k nehodě dojde. V praxi to znamená, že za zničený notebook s pořizovací cenou 50 tisíc Kč zaplatí zaměstnanec pobírající plat 30 tisíc korun hrubého plnou částku. Pokud by škoda způsobená zaměstnancem s tímto platem překročila 135 tisíc Kč, dotyčný zaměstnavateli škodu uhradí pouze částečně (v tomto případě do limitu 135 tis. Kč, což je 4,5 násobek daného platu). Jedinou možnou ochranou je uzavření pojištění zaměstnance za škodu.

Je dobré vědět, že kromě dokazovací povinnosti na straně zaměstnavatele hraje roli také to, zda zaměstnavatel splnil všechny své povinnosti vůči zaměstnanci a nenese za škodu odpovědnost společně s ním. Pokud ano, odpovědnost se dělí mezi obě strany. 

Neomezená odpovědnost

V určitých případech je odpovědnost zaměstnance neomezená. Zaměstnavatel může požadovat úhradu škody v plném rozsahu, pokud ji zaměstnanec způsobil v opilosti nebo pod vlivem omamných látek.

Neomezená odpovědnost platí také u škody, ke kterým dojde při uzavření dohody o odpovědnosti k ochraně svěřených hodnot, důvěrných informací či dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů.

Která pojišťovna nabízí efektivní ochranu v práci i občanském životě?

Sjednat si pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu neboli pojistku na blbost se rozhodně vyplatí. Stojí „pár korun“ a chrání před fatálními následky událostí, které se mohou stát každému. Široký rozsah pojistní ochrany, nízkou spoluúčast a celosvětovou platnost nabízí pojišťovna ERGO, v jejímž portfoliu nechybí ani pojištění odpovědnosti pro občany.

- Reklama -

Historie hematitu

S hematitem se znali lidé už ve staré Babylónii a Egyptě. Byl zpracován ale jen velmi zřídka a převážně se vsazoval do pečetních prstenů...

Dell Latitude E7470

Dell Latitude E7470 je tenký ultrabook, který je určen pro náročné firemní nasazení. Pokud hledáte spolehlivého parťáka pro práci, nebudete zklamaní. Na trh byl uveden...

Varování pro zaměstnance: Kolik vás může stát, když zaměstnavateli způsobíte škodu?

Spousta zaměstnanců si vůbec nepřipouští, že by se jim mohlo při práci něco pokazit. Výsledná škoda přitom může jít i do statisíců až milionů...