Středa, 26 ledna, 2022

Jediný graf: Koronakrize zhoršuje chudobu

Z nejnovějších údajů Evropského statistického úřadu Eurostat vyplývá, že právě koronakríza zvyšuje podíl lidí prepadávajúcich se do chudoby. Téměř 8 procent domácností na Slovensku se dostalo do situace, že nezvládali platit účty za elektřinu.
„Po krizi, zejména v roce 2010, počet lidí ohrožených chudobou výrazně rostl. Důvodem bylo propouštění, rekordní nezaměstnanost v zemi, celkový propad ekonomiky. Přestože aktuálně prožíváme krizi veřejného zdraví, tedy příčiny krize jsou jiné než v roce 2009, se doslova zastavena ekonomika v první vlně a ve velké míře omezena v druhé vlně podepsala pod nárůst nezaměstnanosti a snížení životní úrovně lidí, „řekla Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Na Slovensku je aktuálně více než 16% rodin pod hranicí chudoby, což představuje přes 870- tisíc lidí. V důsledku pandemie může v této kategorii ocitnout dalších 20 až 50 tisíc lidí. V našem případě se chudoba určuje od hranice příjmu 373 eur měsíčně pro jednočlennou domácnost. V případě domácnosti se 2 dospělými a 2 dětmi do 14 let je stanovena hranice 780 eur měsíčně. Jen bydlení dáváme v průměru 370 eur měsíčně. „Za posledních deset let se čisté měsíční příjmy domácnosti zvýšily o třetinu, zároveň se však o téměř stejné procento zvýšily i výdaje. Proto máme i vyšší procento lidí, kteří spadají do kategorie materiální deprivace, například si nemohou dovolit jít ani jednou za rok na jednotýdenní dovolenou mimo domu nebo jíst maso či rybu alespoň obden. Mají nedoplatky spojené s hypotékou nebo nájemným, úhradou za energie nebo splácením nákupů na splátky a jiných půjček. Tato situace se loni meziročně zhoršila, a očekáváme, že vzhledem k současné situaci spojenou s druhou vlnou koronakrízy, se počet lidí v materiální deprivaci může opět navyšovat, „doplnila Buchláková.

Loni se výrazně zvýšil počet domácností, které si nemohou dovolit mít doma přiměřené teplo. Ještě v roce 2016 bylo u nás zhruba 5% domácností, které si nemohli dovolit mít doma přiměřené teplo, loni jsme se s nárůstem o tři procenta dostali na desátou příčku z 27 zemí Evropské unie.

Jediný graf: Koronakríza zhoršuje chudobu na Slovensku

V rámci EU si přibližně 7% obyvatel nemůže dovolit dostatečně vytápět svůj dům či byt. Tento podíl dosáhl vrcholu v roce 2012 (10,8%) a v následujících letech nepřetržitě klesal. Situace v členských státech unie je ale různá. Největší podíl lidí, kteří si nemohou dovolit přiměřeně zahřát svůj domov bylo v Bulharsku (30,1%), následovala Litva (26,7%), Kypr (21%), Portugalsko (18,9%), Řecko (17,9 )%) a Itálie (11,1%).

Do kategorie materiální deprivace aktuální spadá přes 430 tisíc Slováků, kteří si nemůže dovolit auto, telefon či pračku, mají problém čelit nečekaným finančním výdajům nebo si nemohou dovolit udržovat doma přiměřené teplo. Slováci skončili na nelichotivém osmém místě z 27 zemí Evropské unie v žebříčku tzv. materiální deprivace. Meziročně jsme se propadly až o dvě místa, přičemž jen za jeden rok přibylo v této skupině dalších 50 tisíc lidí.

- Reklama -

Historie hematitu

S hematitem se znali lidé už ve staré Babylónii a Egyptě. Byl zpracován ale jen velmi zřídka a převážně se vsazoval do pečetních prstenů...

Dell Latitude E7470

Dell Latitude E7470 je tenký ultrabook, který je určen pro náročné firemní nasazení. Pokud hledáte spolehlivého parťáka pro práci, nebudete zklamaní. Na trh byl uveden...

Varování pro zaměstnance: Kolik vás může stát, když zaměstnavateli způsobíte škodu?

Spousta zaměstnanců si vůbec nepřipouští, že by se jim mohlo při práci něco pokazit. Výsledná škoda přitom může jít i do statisíců až milionů...