Středa, 6 prosince, 2023

Termínované vklady jako nástroj pro ukládání peněz

Ke konci července roku 2000 měli domácnosti na termínovaných účtech v bankách uložených 293 miliard. Tento fakt svědčí o oblibě termínovaných vkladů na Slovensku, zvláště pokud je porovnáme s „prostými“ 4 miliardami v otevřených podílových fondech. Důvodem pro tento nepoměr je, že povědomí o produktech, které jsou vhodnější a zajímavější než termínované vklady, není příliš dobré.

Při současných klesajících úrokových sazbách ztrácejí termínované vklady na své atraktivitě. Zaplacený úrok často ani nezohledňuje ztrátu možnosti s penězi libovolně nakládat. . Většina bank při předčasném výběru strhává pokuty znamenající ztrátu části úroků a někdy také vkladu.

Navzdory výše uvedeným argumentům mají termínované vklady smysl, především jako nástroj na velmi krátkodobé několikatýdenní až měsíční uložení peněz. Vklady tak přinesou alespoň malý výnos, což je zajímavější, než jejich uložení doma pod matrací. Termínované vklady jsou ze zákona pojištěny.

Čtěte také:

Průvodce hypotékou. Co je vlastně hypoteční úvěr?

Na krátkodobé a flexibilnější uložení peněz jsou vhodnější otevřené podílové fondy peněžního trhu. Peníze z nich lze vybrat kdykoli, případnými náklady vkladatele jsou vstupní poplatky a případně hodnota poklesu ceny podílu.

Při spoření v horizontu okolo pěti let se nabízí jako alternativa termínovaných vkladů stavební spoření. Je téměř bezrizikové a nabízí zajímavé výnosy. Jeho nevýhodou je omezená možnost vybírat peníze před uplynutím pětiletého cyklu a rovněž vázání prostředků na určený účel.

- Reklama -spot_img