Pátek, 29 března, 2024

Offshore společnosti a daňové ráje, jaké má toto podnikání výhody?

S pojmem daňový ráj se setkáváme stále častěji. Velmi úzce souvisí s tzv. offshore společnostmi. Co tyto pojmy znamenají a co takové podnikání vlastně obnáší?

Co je offshore podnikání

Offshore společnost je termín, který se používá pro subjekt, který je registrován v zahraničí. Legislativa daných států obvykle tyto společnosti nazývá International Business Company neboli IBC.

Důvodů pro registraci společnosti v zahraničí může být víc. Zpravidla v nich však hraje roli časová a finanční úspora, společně s efektivitou. Výroba v zahraničí může být například levnější.

Čtěte také:

Průvodce hypotékou. Co je vlastně hypoteční úvěr?

Většinou se však pojem offshore chápe ve zúženém ekonomickém významu a rozumí se tak pouze registrace (respektive usídlení) společnosti v zemi, kterou bychom mohli označit jako daňový ráj.

Co je daňový ráj

Daňový ráj je obvykle stát, který nabízí daňově výhodnější prostředí pro zahraniční společnosti. Zisky se zde většinou nedaní, dividendy ano, ale pouze minimální sazbou.

Důvodem pro přesun firmy do daňového ráje však může být snaha využít celkově lepší podmínky. Podnikatelé obvykle těží ze stabilního právního prostředí. Výhodou pro ně může být i to, že dotčená země má s původní zemí všestranně dobré vazby, například diplomatického charakteru.

Typicky se mezi daňové ráje řadí malé státy na území Afriky, střední Ameriky, Asie, ale dokonce i Evropy. Aktuálně na světě existuje několik desítek zemí, které bychom mohli tímto termínem označit. Mezi daňové ráje patří například Seychely či Belize, za určitých podmínek to však mohou být i další země jako USA či Holandsko.

Jak na založení offshore společnosti

Především se každý zájemce musí rozhodnout, která jurisdikce je pro něj nejvýhodnější. Od toho se odvíjejí individuální specifika každého případu.

Ačkoli se i offshore společnost musí řídit legislativou daného státu, lze říci, že zakládání offshore se v principu zásadně neliší od jiných společností. Společnost tedy musí provést registraci, měla by mít vlastní sídlo, je potřeba zajistit legalizaci dokumentů nebo otevřít offshore bankovní účet u zahraničních bank.

Založit si vlastní offshore společnost se vyplatí obvykle především těm, kteří podnikají mezinárodně. Zvlášť vhodný je tento typ podnikání pro ty, kteří podnikají na internetu. Obecně se navíc offshore doporučuje spíše firmám, které generují vyšší obrat. Není ale výjimkou, že z této korporátní struktury těží i drobní podnikatelé.

Jaké jsou další důvody pro založení offshore

Kromě tzv. daňové optimalizace je zásadním důvodem pro rozhodnutí přesunout podnikání do daňového ráje především anonymita. Ta zaručuje významnou ochranu majetku i soukromí každého podnikatele. Maximální možnou míru anonymity pak dovoluje využití tzv. nominee služeb.

Se snížením daňové zátěže (neexistující daň z příjmů, respektive její nulová hodnota) dochází k celkovému zmírnění administrativy. Obvykle se po offshore společnostech v domovské jurisdikci nevyžaduje ani vedení účetnictví. Nutné není ani podávat daňové přiznání. Více na stránkách registrační agentury www.parkerhill.cz

- Reklama -spot_img